Kolory pastelowe wizytówką stylu prowansalskiego

We Francji, na południu kraju, między Alpami i Morzem Śródziemnym, zrodził się styl prowansalski, nawiązujący do malowniczej, spokojnej i tradycyjnej wsi sprzed lat.

Wszechobecna biel w połączeniu z meblami znalezionymi na pchlim targu oraz świeże kwiaty tworzą odpowiedni klimat.

Podstawa to kolory: wszystkie odcienie bieli, pastele oraz bardzo jasne szarości. Ta kolorystyka powinna przyozdobić ściany, meble i dodatki.
Znając charakterystykę stylu i oczekiwania klienta przystąpiłem do poszukiwania odpowiednich materiałów. Z pomocą pospieszył www.meblopol.pl 😊

W oparciu o kartę kolorów, przygotowano odpowiedni zestaw do wybarwienia, w skład którego wchodził podkład, lakier pastelowy i rozcieńczalnik.

Zdjecie skrzynki
Zdjecie wzornika bejc

fot. Galeria ArtKrot. Zestaw do malowania i wzornik Trendy kolorystyczne Sopur.

Prace rozpoczęły się od demontażu metalowych elementów dekoracyjnych na skrzynkach tj. okuć, zawiasów. Kolejnym krokiem było oczyszczenie mebelków. Skrzynki wykonane z drewna egzotycznego zostały dodatkowo odtłuszczone, aby zwiększyć przyczepność lakieru. Do odtłuszczenia pan Artur użył denaturatu rozcieńczonego 50/50 z wodą i ręczników papierowych. Szlifowanie zaczął od papieru  – granulacja 120, następnie 180 i 240.Czas przystąpić do malowania.

Zdjecie skrzynki przed malowaniem

fot. Galeria ArtKrot. Drewniana skrzynia, stan przed renowacją.

Prezentowany zestaw przeznaczony jest do nakładania pistoletem. Warto skorzystać z rozcieńczalnika, aby uzyskać odpowiednią konsystencję i łatwiej nanosić kolejne warstwy przy odpowiednim kryciu powierzchni.

Zdjecie oczyszczonej skrzyni

fot. Galeria ArtKrot. Drewniana skrzynia przygotowanie do prac renowacyjnych.

Zdjecie stolika

fot. Galeria ArtKrot. Drewniany stół przygotowany do renowacji.

Warstw można nałożyć kilka, pamiętając o odpowiednim czasie schnięcia przed nakładaniem kolejnej. Warto również przed nałożeniem kolejnej warstwy zmatowić powierzchnię. Podkład ma dobrą przyczepność i kryje powierzchnię równomiernie.  Dzięki swoim właściwościom dobrze odizolowuje powierzchnię drewna, dzięki czemu mamy równomierne krycie lakierem i nie powstają plamy.

 

Zdjecie wybarwione bialym lakierem

fot. Galeria ArtKrot.  Drewniane skrzynie polakierowane za pomocą lakieru Solak NC Pastel – biel NP-92/18 półmat.

zdjecie stolika wybarwionego

fot. Galeria ArtKrot. Polakierowany stół czeka na przetarcie.

Finalnie powierzchnię pokrył lakier z palety pastelowej – biel. Kilka warstw nakładanych w odpowiednich odstępach czasu stworzyły idealną powierzchnię.  Lakier cechuje się dobrym kryciem, przy zachowaniu struktury drewna. Wybarwienie odzwierciedla dokładnie kolor z próbnika.

zdjecie szkrzynki z efektem przecierania

fot. Galeria ArtKrot.

zdjecie stolika z efektem przecierania

fot. Galeria ArtKrot.

Tak przygotowany mebelek można przecierać dla uzyskania efektu postarzania, aby finalnie nawiązywał do stylu prowansalskiego. Przecieranie mebli powoduje, że tworzymy coś unikatowego. Przecierki zostały wykonane papierem ściernym na klocku 180 A, finalnie wełną stalową 0. Każdy detal zależy od nas i naszej pomysłowości. Powoduje to, że takie meble są wyjątkowe i idealnie wpasowują się w prowansalskie wnętrza. Szeroka paleta barw dostępnych w ramach wzornika i pozwala na rozwinięcie skrzydeł wyobraźni by stworzyć wymarzone wnętrze w stylu prowansalskim.