Home 5 Porady 5 Jak odnowić stare, sosnowe krzesła?

Jak odnowić stare, sosnowe krzesła?

lis 15, 2019 | Porady

Dziś nieco może melancholijnie  – w zasadzie czemu nie? W końcu jest jesień, czas kiedy człowiek zastanawia się częściej nad przemijaniem niż np. wiosną, ot taki mamy klimat 🙂 Ostatnio trafiłam na dość sympatyczną sentencję: “Młoda generacja ma także dziś respekt dla starości: dla starego wina, starej whisky i starych mebli” (Truman Capote).

Obserwuję tendencję – chociażby na aukcjach internetowych, na których pojawiają się meble z minionej epoki – fotele Chierowskiego, Liski, secesyjne kredensy czy toaletki. Jeszcze 20 lat temu wszyscy chętnie wymieniali te meble na “nowe”, w dużym uproszczeniu wynosili na śmietnik, do garażu, na działkę czy do piwnicy. A one z upływem czasu nabrały mocy i wracają po latach by cieszyć oko i dawać wytchnienie po ciężkim dniu. A oto historia krzeseł…

Do pracowni renowacji mebli Galeria ArtKrot, trafiły krzesła sosnowe. Właścicielka ma do nich duży sentyment, gdyż towarzyszą jej od wielu lat i są niezmiernie wygodne. Niestety czas odcisnął na nich swój ślad. 

Wcześniej pokryte były lakierem, który z biegiem lat uległ miejscami wytarciu. Pojawiły się odłupania, siedziska popękały i powstały odbarwienia. 

Pierwszym wyzwaniem przy renowacji jest odpowiednie wyczyszczenie mebli.

Do wyboru mamy metodę mechaniczną lub czyszczenie ręczne. Mechanicznie możemy czyścić duże powierzchnie, które są łatwo dostępne. Wyzwaniem są miejsca trudno dostępne. Tak też jest w przypadku krzeseł. Tralki na oparciu, czy też łączenia listewek stanowią spore utrudnienie w trakcie czyszczenia. Szukałem materiałów ściernych, które pozwolą na odpowiednie oczyszczenie mebli. Można stosować zwykły papier lub płótno ścierne, jednak nie jest to do końca poręczne. Ostatnio natrafiłem na gąbki ścierne FlexiFoam. Pozwalają one na wygodne czyszczenie drewna i dotarcie w każdy zakamarek. Dostępne mamy różne granulacje (120, 150, 180, 220), które pozwalają zachować odpowiednią kolejność w procesie czyszczenia tj. od mniejszej granulacji do większej. Przy czyszczeniu musimy pamiętać, aby wykonywać ruchy wzdłuż słoi drewna. W przeciwnym razie możemy je uszkodzić.

 

Tak wyposażony przystąpiłem do oczyszczenia krzeseł. Proces poszedł sprawnie.

Ubytki uzupełniła szpachla, którą po wyschnięciu wygładziłem drobną gąbką ścierną FlexiFoam 180.

Przygotowane krzesła pokryła pierwsza warstwa lakieru. Dla idealnego efektu po wyschnięciu lakier wygładziłem delikatniejszą granulacją gąbki 220

Przygotowaną w ten sposób powierzchnię można było polakierować kolejny raz, aż do uzyskania optymalnego efektu. Po renowacji krzesła odzyskały blask i posłużą wiele lat.

 

Dziękujemy panu Arturowi Brzyzkowi z Galerii ArtKrot za przygotowanie reportażu.


Wskazówki – czyli jakie materiały mogą się przydać w trakcie renowacji drewnianego krzesła:

  • materiały ścierne – jeśli nie dysponujesz narzędziem typu szlifierka to proponujemy zastosowanie prostszego i tańszego rozwiązania – sięgnij po gąbki ścierne. Proponujemy gąbki FlexiFoam, które są elastyczne, poręczne i można nimi szlifować zarówno na sucho, jak i na mokro.
  • w przypadku ubytków konieczne jest zastosowanie szpachlówki do drewna – przeczytaj o doborze masy szpachlowej. W ofercie naszej znajdziesz produkty firmy Dukra, Tikkurila, Domos.
  • lakier – w przypadku prac prowadzonych w warunkach domowych zaopatrz się raczej w lakiery, których opary nie będą szkodliwe dla mieszkańców. Tu proponuję lakiery wodorozcieńczalne np. lakier Sayerlack AF7230 lub akrylowe np. Hydrolak Sopur (bezbarwny,kolorowy), akrylowo – poliuretanowy lakier Dukra (od matu po połysk)

 

Pan Artur Brzyzek prowadzi Galerię ArtKrot, szczególne miejsce, w którym gromadzi piękne przedmioty z minionych epok. Dzięki zaangażowaniu, wiedzy i doświadczeniu przywraca im dawny blask. Patrząc na stan przed i po można zobaczyć jak wiele czasu trzeba poświęcić każdemu, zwłaszcza najmniejszemu detalowi. Chwila nieuwagi może kosztować mebel utratą nienagannej linii czy zdobienia. Spoglądając na proces renowacji lepiej można zrozumieć przeznaczenie niektórych materiałów stolarskich. Więcej o renowacji można przeczytać na stronie pana Artura:
www.galeriaartkrot.pl

Zobacz także

Praca sezonowa dla studenta w dziale produkcji klejów

Więcej

Płatna praktyka w dziale produkcji klejów

Więcej

Rakoll od ponad 150 lat zawsze na topie

Więcej

Zaloguj się i uzyskaj dostęp

do wszystkich potrzebnych plików

Skip to content