Home 5 Porady 5 Bejcowanie drewnianych podłóg

Bejcowanie drewnianych podłóg

lis 6, 2019 | Porady

Drewniane podłogi są wyjątkowym akcentem w mieszkaniu. Nadają charakteru, zdobią ale przede wszystkim są najczęściej użytkowaną powierzchnią. Jak dobrze zabezpieczyć podłogę nadając jej niepowtarzalnego wyglądu? Podłogi drewniane są w cenie, dlatego jeśli chcemy cieszyć się nimi przez kolejne lata należy je dobrze zabezpieczyć – w końcu to tu dzieci zrobią swój plac zabaw, wpadną butami wypełnionymi piaskiem, niezliczoną ilość razy coś się wyleje, spadnie. W dzisiejszym wpisie prezentujemy bejcę, lakier i olej, które spełnią Wasze oczekiwania.

By malowanie podłóg było przyjemnością warto zwrócić uwagę na parę szczegółów. Przede wszystkim wybierzmy produkt przeznaczony do tego rodzaju prac. Większość bejc na rynku nie nadaje się do barwienia dużych powierzchni ponieważ zbyt szybko schną. Krótki czas schnięcia to ogromna zaleta w przypadku barwienia mebli natryskiem, jednak gdy bejca zaczyna wysychać zanim rozprowadzimy ją na całej podłodze, pojawią się nieestetyczne „zakładki kolorystyczne”.

By tego uniknąć trzeba wybrać produkt o długim czasie schnięcia, który umożliwi nam spokojną pracę, przecieranie, domalowywanie.

Jeśli bejcowanie będziemy wykonywać sami warto również rozważyć zakup produktu wodnego a nie rozpuszczalnikowego.

Bejca wodna to brak uciążliwego zapachu, bezpieczne stosowanie i mycie narzędzi wodą.

Trzecim kryterium, który powinna spełnić bejca do podłóg jest brak „krwawienia” do lakieru. Lakier aplikowany pędzlem może rozpuszczać bejcę powodując jej przenikanie do warstwy lakieru i powstawanie plam. Warto więc się upewnić, że taka sytuacja nas nie spotka.
Ostatnim kryterium przy zakupie bejcy będzie wybór kolorów. Odpowiednio szeroka oferta kolorów, koniecznie odpornych na promienie UV (lub możliwość przygotowania indywidualnego koloru na zamówienia) pozwoli na łatwy wybór tego jedynego koloru pasującego do naszego wnętrza.

Bejcą, która spełnia te wszystkie wymagania jest Bejca do Podłóg firmy Sopur. Bejca do parkietów jest rozwiązaniem dedykowanym do barwienia podłóg, schodów i parkietów. Doskonale tuszuje niedoskonałości powstałe po cyklinowaniu.

Jak poprawnie przygotować podłogę przed naniesieniem bejcy do podłogi?
Każde bejcowanie rozpoczynamy od wyszlifowania powierzchni. Stare powłoki muszą być całkowicie usunięte (w innym przypadku powstaną plamy a lakier będzie się łuszczył).
Warto również upewnić się czy wybrany kolor bejcy będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom przeprowadzając test na niewielkim fragmencie podłogi (pamiętajmy, że kolor drewna i warstwa lakieru mogą mieć wpływ na ostateczny efekt).
Po dokładnym odkurzeniu nanosimy bejcę pędzlem, wałkiem lub tamponem z flaneli wzdłuż rysunku drewna. Jeśli chcemy podkreślić pory drewna (uzyskać efekt rustykalny) przecieramy podłogę suchym pędzlem, monoszlifierką wyposażoną w biały pad lub flanelą, również wzdłuż słojów. Zostawiamy podłogę do wyschnięcia na ok. 5h. Po tym czasie możemy położyć drugą warstwę bejcy (jeśli zdecydujemy się jeszcze przyciemnić naszą podłogę) lub nałożyć lakier poliuretanowy (Solak PUR Parkiet 2K) czy olej do podłóg (Olej do Podłóg NANO).

Bejca do Parkietów, podstawowe kolory: sosna bielona, wiśnia, orzech, dąb ciemny, venge, merbau, dąb skalisty, dąb jasny, dąb bielony, indywidualne kolory na życzenia.
Opakowania: 1L, 5L, 20L.

Podsumowanie: bejcowanie podłogi

  • wyszlifowanie desek
  • usunięcie starych powłok lakierniczych
  • nanoszenie wzdłuż słojów drewna
  • schnięcie
  • aplikacja lakieru lub oleju do drewna

Czego potrzebujesz do bejcowania drewnianej podłogi?

Zobacz także

Praca sezonowa dla studenta w dziale produkcji klejów

Więcej

Płatna praktyka w dziale produkcji klejów

Więcej

Rakoll od ponad 150 lat zawsze na topie

Więcej
Skip to content